Zëri i Arsyes
Oazë e Frymës së Zgjimit dhe Përmirësimit

Tik-tak!

 

tiktakGjatësinë ta masim me sekonda, të ecim bashkë me të, me kujdes, se pas mjegullës lind dielli… 

Shkruan: Blerim Rexha 

Tik, tak,…! 

Duhet të shkurorëzohesh nga kjo botë për ta kuptuar se kjo është një plakë  e fshehur nën vellon e nusërisë. 

Nuk ndalet, gjithnjë ec para, i mbulon gjurmët, i shëron plagët, është shpat me dy teh, një armë që gjithë njerëzimi e ka. Kjo mrekulli e pa shfletuar quhet kohë. Nuk preket, nuk ndjehet, nuk dëgjohet, nuk shikohet, nuk mendohet. Çfarë është? Është rruga që në të ecën ti, prapa s’mund të kthesh kokën të shikosh pasi nuk sheh gjë tjetër veçse mendjen tënde të penduar, shumë para nuk shikon pasi të është bërë mjegull.  

Eja ta qëndisim aty ku jemi, gjatësinë ta masim me sekonda, të ecim bashkë me të, me kujdes, se pas mjegullës lind dielli, por nëse mbajmë kokën prapa dielli perëndon, atëherë ktheje kokën para se çdo perëndim i diellit është dhe lindje i tij.

Shfrytëzoje rininë para pleqërisë, pasurinë para varfërisë, shëndetin para dobësisë, kohën para humbjes së saj dhe jetën para vdekjes (Muhammed s.a.v.s.) 

Tik, tak,…!

Advertisements

Një Përgjigje to “Tik-tak!”

  1. Tani kuptova se nuk ka vlerë sasia pa cilësi, ngase ky shkrim i shkurtër në vete po përmbajka domethënie me vlerë, uroj që të vazhdoni rrugën, ku All-llahu kënaqet me atë udhëtim e që është Islami.


Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: