Zëri i Arsyes
Oazë e Frymës së Zgjimit dhe Përmirësimit

Për një shoqëri pa diskriminim

93249240E si mund të jetë halli i njerëzve të rëndomtë, nëse kreu më i lartë i vendit është i edukuar në një ambient, ku nuk përfillen vlerat e qenies njerëzore!

Shkruan: Arlinda Topojani

Diskriminimi, padrejtësi.

Shoqëria e pastër pa diskriminim është sistem për jetën praktike të njeriut në të gjitha sferat e jetës. Ky sistem vë në veprim themelet praktike të jetës njerëzore që përfshinë bazën etike, rendin shoqëror, sistemin ekonomik, politik e gjitha sistemet tjera.

Shumë njerëz për nga natyrshmëria e tyre sigurisht që janë kundër diskriminimit, e çfarëdo forme qoftë, dhe se jeta për të qenë e mirëqenë duhet të jetë pa diskriminim. Mirëpo,  njerëz të tjerë dorëzohen duke thënë se, nuk jetohet pa këtë dukuri, e disa të tjerë jetojnë ashtu siç u bie më lehtë e më mirë. Çdo herë kur diçka është aktuale është edhe e alarmuar, fakt i përpjekjes për eliminimin e së ligës dhe shtimin e së mirës. Të gjitha këto ndodhin, duke qenë njeriu faktor, me dashje a pa dashje, me dije a pa dije, me vullnet apo pavullnet. E, ndodhë që, disa njerëz,  duke mposhtur të tjerët, synojnë të lartësojnë veten e tyre. Këtu bëhet fjalë për ata individë, apo rreth shoqërorë që diskriminojnë të tjerë. Ndoshta edhe duke mos qenë kompetentë – përgjegjës e të thirrur, por thjesht pse u janë shtrembëruar zemrat, e verbuar mendjet.

Çdo herë kur flasim për diskriminim dhe pasojat e tij, kemi parasysh faktin, se, gjitha këto të meta na dhurohen nga njerëzit, që dikur s’kanë qenë askush e gjoja se sot janë bërë dikush. Individi trashëgon shumë cilësi nga familja dhe vazhdon të mburret me ato cilësi, sepse akëcili është frymëzuar ashtu,  e çdo shoqëri ka një institucion edukimi, e ai institucion është shtëpia kur dhe fillon edukimi, varësisht kahen ka ua japin, fëmija me atë që rritet me atë do të jetojë, ai fëmijë me atë edukatë nesër apo pasnesër mund të bëhet udhëheqës!

E si mund të jetë halli i njerëzve të rëndomtë, nëse kreu më i lartë i vendit është i edukuar në një ambient ku nuk janë përfillur vlerat e qenies njerëzore. Çdo njëri që bëhet pranues i një pushteti të tillë, duhet të mbetet konsekuent para popullit të tij, për hir të të cilit do të thirret lartë për ta zbatuar këtë pushtet.

Duhet që të jepet e drejta e lirisë së mendimit dhe të shprehjes të gjithë qytetarëve të vendit, me kusht që ajo të përdoret për përhapjen e nderit dhe të vërtetës, e jo për shtimin  e të ligës dhe amoralitetit.

Një gjë që Zoti nuk e donë, drejtësia nuk e lejon! E pse ti të diskriminosh. Atëherë vendo gishtin në kokë, se s’ke të drejtë askënd ta diskriminosh.

Advertisements

2 Përgjigje to “Për një shoqëri pa diskriminim”

  1. Selam alejkum
    Allahu te ruajt e te shperblefte moter, shume me pelqeu shkrimi. Inshallah lexojme sa me shume shkrime prej teje. Selam alejkum, mira

  2. Allahu te forcofte dhe te ndihmofte.


Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: