Zëri i Arsyes
Oazë e Frymës së Zgjimit dhe Përmirësimit

Duke u zgjuar

7675675

Mos përjeto vdekje, përjeto gjallëri. Zemrat e gjalla nuk vdesin. I përshkuari me udhëzimin e Zotit të vet, nuk ndjen vdekje, por ndjen jetë.

Shkruan: Avni Tafili

Dita fillon për ty edhe pa krijesat e Zotit, edhe pa diellin. Kjo të forcon.

Zgjohesh. Po fillon të ndjesh për pak çaste vetminë. E pse të mos ndjesh praninë e kujdestarëve. Vështro përreth teje, do ndjesh praninë e mbrojtësve. Të porosisin që të mos hidhërohesh e as të mos shqetësohesh. Ti, duke lavdëruar Zotin tënd, shpirti të ripërtërihet me plot gjallëri. Të ngazëllen. Je i udhëzuari me qëllim e mision. Të pamirit e të dëgjuarit, të rrëfejnë argumentin e vdekjes. Jo që të vdesësh, por që të gjallërohesh. Sikur të thonë, të mos veprosh diçka që zemrën lëndon; të këshillojnë të mos lejosh që zemra të merret peng prej të keqes.

Mendja e freskuar me pushtetin e Zotit tënd. E kthjellët, e qetë. Të pëshpëritë në heshtje, që të zgjohesh bashkë me udhëzimin e Zotit tënd, dita është duke filluar, mos rri duarmbledhur, mos kujto të zezën e të djeshmes, sot filloi dita, jetoje duke e menduar çka pas së sotshmes, adhuro Zotin tënd, falëndero dhuntitë e Tij, respekto krijesat e Tij duke madhëruar Krijuesin e tyre. Çfarë kënaqësie që mund të ndjesh! Ç’ndjenjë dëlirësie.

Shpirt i qetë. Ende rrezet e diellit s’kanë prekur fytyrën e tokës. E fytyra jote të ketë prekur tokën duke madhëruar Krijuesin e fytyrës sate. Ç’madhështi të jesh rob i Zotit të Gjithëpushtetshëm! Të gjesh Zotin tënd me tërë qenien tënde; të ndjesh sigurinë e plotë, dashurinë ndaj të Dashurit, të Atij që krijoi në zemrën tënde dashurinë ndaj të vërtetës, të bukurës e të pastrës.

Të kthehesh pak mbrapa në kohë. Kur hape sytë, fillove të ndjesh pushimin, këndelljen e zemrës, e të ndjesh prapë gjallërinë; kur ja duke i zbritur pëllëmbët e këmbëve në tokë, ende pa e ndierë lëvizjen e tokës, e ndjen sigurinë. Ec pra duke menduar për gjumin, argument i vdekjes, përjetoje gjallërinë duke falënderuar Zotin, Krijuesi i jetës dhe i vdekjes!

Mos përjeto vdekje, përjeto gjallëri. Zemrat e gjalla nuk vdesin. I përshkuari me udhëzimin e Zotit të vet, nuk ndjen vdekje, por ndjen jetë. Duke përkujtuar argumentet e Zotit, fillon të ndjesh një forcë brenda vetes, e cila, të shtyn të jesh më i ndrojtur, më i kujdesshëm, por edhe më i guximshëm. Forcë e besimit; të kumton porosinë, të jesh edhe më i vëmendshëm ndaj sprovave të ditës sate.

Ti më je falënderues. Je i ruajturi. Je i mëshiruari. Je i pastruari. Ndaj teje po luten ushtarët e pushtetit të Zotit tënd. Kur ti ngrihesh duke madhështuar e lavdëruar Zotin e këtij pushteti. Ty të përshkon qetësia hyjnore. Të përshkon mburoja hyjnore. Nuk ka as frikë, e as shqetësim për ty. Dielli le të rrezojë tokën, ti e rrezove zemrën tënde me udhëzimin e Zotit tënd; ti e ndriçove shpirtin tënd me adhurim ndaj Zotit të saj; ty t’u ndërgjegjësua mendja ende pa e parë dritën.

Kjo është dhunti. Dita fillon për ty edhe pa krijesat e Zotit, edhe pa diellin. Kjo të forcon. Nuk je nevojtar për krijesat. Je adhurues vetëm ndaj Zotit tënd. Çkado që ndodhë, ti je i pavarur ndaj asaj që ndodhë, nuk të lëndon e as nuk të dobëson, sepse je nën hijen e pushtetit të Zotit tënd. Nuk të prek fjala që lëndon, e as vepra që dëmton; ty të bën edhe më të pathyeshëm, ta forcon edhe më tepër bindjen dhe përkushtimin ndaj Krijuesit tënd.

Forca e udhëzimit çan çdo pengesë, tejkalon çdo përfytyrim, të voglin e bën të madh, të dobëtin e bën të fortë, hidhërimin e shndërron në gëzim, dëshpërimin në shpresë plotë. Duke u zgjuar nën hijen e pushtetit të Zotit tënd, je si shembulli i atij që i shuhet etja kur pi ujë.

I lavdëruar është Allahu, para se të lavdërohet prej krijesave të Tij.

Advertisements

Një Përgjigje to “Duke u zgjuar”

  1. Kush është i etur për dituri, e kërkon atë, Allahu e furnizon -inshaAllah, ty vëlla me plot kuptimin e fjalës vëlla, ta mundësoftë Firdeusin.


Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: