Zëri i Arsyes
Oazë e Frymës së Zgjimit dhe Përmirësimit

Nga jeta në jetë!

57567576Duket sikur po ta përkthejmë fjalën jetë ajo nënkupton me thënien se të jetosh donë të thotë të jesh i provokuar nga vetë jeta jote.

Shkruan: Kastriot Bushi

Buzëqeshi botes edhe pse ajo ndoshta nuk te sheh.

Për atë që shkruan, ndodh që edhe penës i vjen turp të rrëshqas në letrën e bardhë dhe të vallëzojë në melodinë e mendimeve të bukura e të dobishme, sepse dora nuk i përcjellë ritmet e duhura. – Ndërsa për një lexues është e lehtë sepse e lexon (shkrimin) jashtë momentit të ngjarjes. Aty ku e gjen edhe e lexon.

Ëmbëlsia e gjuhës me të shkruarit më duket se i ngjanë gjinisë njerëzore, sikur ajo paraqitet apo zënë vend aty ku natyra e saj plotësohet. – Të flitet për një ngjarje është ajo që e mbanë atë lloj ngjarje a karakter, ndërsa të shkruarit për të përbën rrugën dhe limitet e saj. E çuditshmja e mbanë peng njeriun e arsyeshëm deri sa ta zbulojë vetveten në të kuptuarit metodik që mund të bëjë.

Sinteza e mundësisë dhe dëshirës! Njeriu me lindjen e tij, me momentin e hedhjes në këtë botë është një “provokim” për familjen dhe raportet e tjera shoqërore, që me kohë kaliten në veten e tij apo e rrumbullakësojnë me mire të themi natyrën e tij në të ardhmen.

Duket sikur po ta përkthejmë fjalën jetë ajo nënkupton me thënien se të jetosh donë të thotë të jesh i provokuar nga vetë jeta jote. – Liria e individit është ajo “doza” se sa mund të ikë provokimi në vetë veprimet e çdo individi në jetën sociale, pra e përcakton në njëfarë mase dhe e përkufizon atë (njeriun) në kalimin e ligjit të mundësisë kundruall atij të dëshirës. – I gjendur në këtë mes personi përmes “provokimit-jetës” e paraqet karakterin, sinqeritetin mendjemprehtësinë dhe domosdoshmërinë e vullnetit aktiv etj.,etj., që është e huaj në Ne dhe jashtë neve gjendet bota që pret me buzëqeshjen o me hidhërimin tonë në përditshmërinë monotone.

Buzëqeshi botes edhe pse ajo ndoshta nuk te sheh…!

Advertisements

Një Përgjigje to “Nga jeta në jetë!”

  1. Shkruani sot, do të shpërbleheni nesër, inshaAllah.


Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: