Zëri i Arsyes
Oazë e Frymës së Zgjimit dhe Përmirësimit

Të jemi të barabartë!

75675677Për të qenë të gjithë të barabartë, duhet të jemi largpamës, të jemi në gjendje që të mund të shërojmë e jo lëndojmë!

Shkruan: Arlinda Topojani

Të barabartë në të drejta dhe përgjegjësish.

Njerëzit në thelb janë të njëjtë dhe asnjë dallim i vërtetë nuk guxon të bëhet midis tyre, në llogari të dallimeve aksidentale siç janë: kombi, ngjyra apo raca. Çdo qenie njerëzore disi është e lidhur me tjerët, dhe të gjithë bëhen një bashkësi e vëllazëruar në adhurimin e të Mëshirshmit, Zotit të Universit. Në një atmosferë aq hyjnore të besuarit në një Zot, qëndron në mënyrë dominonte e qendrore, dhe detyrimisht urdhëron konceptin mbi unitetin dhe vëllazërimin e njerëzimit.

Askush s’ka të drejtë t’i kufizojë të drejtat (apo të privilegjojë) njerëzore në kufijtë gjeografikë të vendit të vet, sepse toka është e shenjtë dhe është e krijuar para njerëzimit, që t’i shërbejë njerëzimit, në mënyrë që të jemi të kënaqur me krijimin e saj e jo në keqpërdorim të saj. Pavarësisht kënd e kemi nikoqir në vendin apo në kasollen tonë, duhet t’u ofrojmë ambient të ngrohtë. Kudo që të jetojmë, kudo që të shkojmë, kudo që të shkollohemi, kudo që të punojmë, kudo që të takohemi me çdo njeri duhet ta vlerësojmë, çmojmë e respektojmë, siç e meriton, në mënyrë që liria, harmonia, lumturia e mbi të gjitha mirëkuptimi ndaj të drejtave dhe përgjegjësive të jemi të barabartë, e ky të jetë ideali ynë.

Duhet parashtruar disa të drejta të përgjithshme fondamentale si një tërësi, të cilat duhet respektuar dhe nderuar në të gjitha rrethanat, qoftë individi banor në territorin e vendit të vet apo jashtë tij, qoftë ai apo ajo në paqe apo në luftë me të.

Gjaku i njeriut është i shenjtë dhe nuk guxon të derdhet pa arsye. Nëse ndonjëri e shkel këtë shenjtëri të gjakut njerëzor duke e mbytur një njeri pa faj, kjo barazohet me mbytjen e tërë njerëzimit, sepse edhe ai i vdekuri ka dikë që vuan për të, ka ndoshta fëmijë që kanë pritur kafshatë prej tij, ndoshta ka një nuse që i kanë mbetur në përkujdesje jetimët, ndoshta ka një nënë që e ka mbajtur në prehrin e saj, e tani djalin e ka varrosur në varr, ka ndoshta një motër, e që tani vëlla nuk ka e t’i ketë këputur krahu i djathtë.

Për të qenë të gjithë të barabartë, duhet të jemi largpamës, të jemi në gjendje që të mund të shërojmë e jo lëndojmë, që të mund t’u ofrojmë dashurinë atyre që janë më të dobët se ne, sepse sado që të kesh kokën lart këmbët i ke në tokë, që të mund të jemi të sinqertë edhe atëherë kur pozitë pretendojmë të kemi.

Nderin dhe dinjitetin e njeriut duhet respektuar nga fakti se i gjithë njerëzimi e ka historikun e njëjtë në etapën e zhvillimit. E sidomos ndaj gruas, që në kohë të ndryshme i është bërë padrejtësi. Edhe pse disa të verbër në mendje nuk e pranojnë faktin të barazohen me të tjerë në pasuri, pozitë a karrierë, por sado që ta mohojnë këtë gjë, pra barazinë, gjymtyrët e trupin në brendi dhe fizionominë e jashtme na e bëjnë të pa nuhatur në bindjen se që të gjithë jemi të barabartë; a pranohet a refuzohet, ky është një fakt që s’mohohet dot!

Njeriu i uritur medoemos duhet të ushqehet, i zhveshuri të vishet dhe të plagosurit apo të sëmurit të shërohen, pa marr parasysh a i takojnë mikut apo armikut.

Të pasurit nuk duhet nënçmuar të varfrit, të bardhët nuk duhet nënçmuar të zinjtë, të lartit nuk duhet nënçmuar të ulëtit, të fortit nuk duhet nënçmuar të dobëtit, të shëndoshët nuk duhet nënçmuar të sëmurët.

E gjithë ajo që u tha, ngërthen në vete një kuptim dhe domethënie, duke pasur parasysh faktin që të gjithë jemi njerëz, prej mishi e gjaku.

Advertisements

Një Përgjigje to “Të jemi të barabartë!”

  1. All-llahu ju shtofte hajr, me analizu kete tem ka shume vlera, por duhet te analizohet, se jemi rrit goxha shume ne mendje.


Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: