Zëri i Arsyes
Oazë e Frymës së Zgjimit dhe Përmirësimit

Imagjinoj…

99999988787Imagjinoj veten, në një moshë të shtyrë, e pa fuqishme, pa mbështetje e përkrahje, e lodhur, e pa vullnet, e frikësuar!

Shkruan: Arlinda Topojani

Asgjë nuk do më kënaqte më tepër sesa të kthehesha në kohën e kaluar.

Imagjinoj veten, në një vend të mbyllur, e plogështuar prej ndonjë sëmundjeje, e nënshtruar, duke bërë përpjekje që t’i kthehem Zotit tim me pendim e lutje; por mos ma thotë vetëm maja e gjuhës! E pafuqishme që të kryej faljen ashtu siç e bëjnë të shëndoshët, ashtu e mbështetur, e thelluar në mendime, a thua vallë, a mund të arrij të bëj diçka sa më ka mbet jetë!

E fillon të qortosh veten! Sa pak mendoje, vërtiteshe sa poshtë e lartë, sa ishe e shëndoshë, nuk e përkujtoje Zotin tënd, s’bëje namaz. Rrije në këmbët tua, ama jo në adhurim ndaj Allahut! Këmba të shkelte në vende të ndaluara. Gjuha nuk i thërriste mendjes, e të pendohej, por fliste e lëvizte për gjëra të ndaluara! Të dëgjuarit nuk e kishe të edukuar, dëgjonte të keqen, e pranonte atë; po edhe sytë s’të shihnin argumentet, por të ndaluarën!

Kështu, duke imagjinuar njeriun që i iku koha! I shtrirë në shtratin e sëmundjes, në vendin para vdekjes. Sa përbuzës ishe ndaj dhuntive të Zotit tënd, Allahut! I keqpërdore, ndjeke cytjet e djallit të mallkuar! Ndërsa, udhëtimin e sigurt, sikur trenin në binar të sigurt, e injorove, e sot, mund të jetë vonë.

Imagjinoj veten, sikur një kur kujton të kaluarën e tij, argëtimet, kënaqësitë, mëkatet, joseriozitetin! E frikësuar ku më shkoj rinia, jeta, forca, ambiciet, vullneti! A është Allahu i kënaqur, apo i pakënaqur prej meje! Asgjë nuk do më kënaqte më tepër se ta ktheja kohën e kaluar, e të fillonte një jetë e re, nën hijen e sistemit Islam.

Jo, njeriun e ndërgjegjshëm asgjë nuk do ta kënaqte, kur kujton kënaqësitë, e kënaqësitë shkuan, e mëkatet sikur mbetën; brenga e trishtimi! E pyetesh, ku ishe, vallë? Pse s’e mendoje këtë kohë? Po tani ringjalljen e kujton? Jetën Tjetër?

Imagjinoj veten, duke shtrënguar duart, dhëmbët, por, e dobët, e pa forcë për t’i ndal…Lotët pikojnë. E sot turpërohesh, ndoshta edhe për të kërkuar falje! Megjithatë, ti pendohesh, por sa vlen sinqeriteti i atij pendimi, kur gjithçka kishe në dorë, e keqpërdorje. Edhe pse ti ishe në dijeni se jeta e Dunjasë është e shkurtër, ndërsa amshimi është në Jetën pasvdekjes, në Ahiret!

E thua, në vend se, të isha ruajtur e të kisha bërë vepra të mira, që nesër nga vdekja të mos kisha frikë, por po ndodhë e kundërta sot, po qan se për ku je nisur! Ke filluar një udhëtim, e ti i papërgatitur për të. Tërë jetën kishe, por asgjë s’kurseve. Asgjë nuk mbjelle.

Njeriu i falimentuar! Si nuk e imagjinon veten duke iu përgjigjur melaikeve pas vdekjes! Vështirësitë në urën e Siratit! Tmerrin në ditën e Llogarisë! Atëherë kur nuk të bie ndërmend për mallin e pasurinë, e as për nënë e babë, as për fëmijë, e as për vëlla e motër! Vetëm ti e halli yt ku do jenë! Allahu të premtoi shpërblime, ndërsa ti ia ktheve shpinën rrugës së Tij, duke synuar kënaqësitë e Dunjasë dhe të robërve të Zotit.

Lënie e Jetës së Pasosur për një jetë të shkurtë, e përplot gënjeshtra!

O ju të cilët jeni akoma të freskët, mos e pritni atë ditë, as edhe një sekondë, por zgjohuni e veproni, adhurojeni vetëm Allahun, Ai nuk e thyen premtimin! Që të mos thoni nesër: vdekja nuk paska njohur moshë, pasi vjen befas, e mund të jetë në prag të derës!

Allahu na bëftë prej besimdrejtëve!

Advertisements

2 Përgjigje to “Imagjinoj…”

  1. Allahu ju dhashtë bereqet gjithëve qe shkruani

  2. Allahu te shtofte diturine,dhe te shperblefte me te mira ne kete bote dhe ne boten tjeter.
    Ke bere nje shkrim qe perkon me Perkujtimin dhe me keshilllimin e muslimanëve.Gje qe sot shume prej nesh,harrojme se po te mos kishte Vdekje ,nuk do kishte as Jete.


Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: